אבעבועות שחורות


אבעבועות שחורות
Smallpox

אבעבועות שחורות

אבעבועות שחורות היא; מחלה זיהומית מדבקת .המחלה מתאפיינת בפריחה בצורת שלפוחיות שחורות( ומכאן מקור השם) מלאות בנוזל עכור. בעבר, לפני שפותח החיסון נגד מחלת האבעבועות השחורות היתה המחלה בעלת תפוצה כלל עולמית, והתאפיינה כמחלה עונתית שמתפרצת בחורף ובתחילת האביב. כיום מחלת האבעבועות השחורות אינה יכולה להתרחש באופן טבעי כיוון שהנגיף הגורם למחלה הוכחד מהעולם.

הסימנים והסימפטומים של המחלה, הסימנים ההתחלתיים של אבעבועות שחורות, מופיעים לאחר 12 ימים מיום החשיפה. הסימנים כוללים הופעה פתאומית של חום גבוה, חולשה, הקאות, כאבי שרירים, כאבי ראש וגב. עלולים להופיע גם כאבי בטן ומצב של בלבול. בשלב מאוחר יותר לאחר יומיים מהחשיפה מופיעה פריחה, מעין נגעים שטוחים אדומים, שהופכים להיות שלפוחתים תוך יום או יומיים.

לאחר מכן, 16 ימים מיום החשיפה, השלפוחיות מזדהמות והן הופכות עגולות וקשות. לבסוף, ביום ה 8 של הפריחה, ( 22 ימים מיום החשיפה ) מופיעים גלדים שנופלים אחרי כ 4 שבועות ואז מתגלות צלקות. הפריחה מופיעה תחילה בריריות הפה ובלוע, בפנים ובידיים, ומתפשטת בהמשך לרגליים ולשאר הגוף. לרוב, הפריחה מתפשטת תוך 24 שעות. עם הופעת הפריחה, החום בדרך כלל יורד וההרגשה הכללית משתפרת, וזה ההבדל בין אבעבועות שחורות לאבעבועות רוח.

דרכי העברת המחלה וההדבקה הן ע"י שאיפת טיפות רוק קטנטנות המפוזרות מפה החולה ונישאות באוויר בעת שיעול או עיטוש או ע"י מגע ישיר עם חולה וסביבתו. הנגיפים חודרים לגוף האדם דרך הריריות של הפה, האף והעיניים.

השלב המדבק במחלה זה רק לאחר הופעת הפריחה. במשך 10 הימים הראשונים מהופעת הפריחה סכנת ההדבקה עולה כיוון שבתקופה זו הנגיף נמצא ברוק החולה במינונים מירביים. עם ולאחר הופעת הגלדים, ההדבקה יורדת באופן משמעותי, אך קיים סיכון מסוים להדבקה כל עוד הגלדים קיימים.

מניעה לפני חשיפה: חיסון פעיל, שעד לפני כ 20 שנה ניתן באופן שיגרתי לכל האוכלוסייה, הנו הדרך היעילה ביותר למניעת המחלה. החיסון מהווה האמצעי היחיד לטיפול בנגיף. מתן חיסון במהלך הימים הראשונים (עד 4 ימים) לאחר החשיפה לחולה מדבק, עשוי להפחית באופן משמעותי את חומרת המחלה ואף למנוע אותה. מתן חיסון ומעקב רפואי אחר כל האנשים שיצרו קשר פנים אל פנים או שגרים עם החולים מאז הופעת החום, יכולים למנוע את התפשטות הנגיף.

הטיפול בחולי אבעבועות שחורות הינו בידוד מידי וטיפול תמיכתי בלבד.