דלקת כבד נגיפית B


דלקת כבד נגיפית B
Hepatitis B

מחלת כבד מדבקת הנגרמת כתוצאה מזיהום בנגיף דלקת הכבד. במהלך 6 חודשים לאחר ההידבקות, האדם יכול לפתח זיהום חד (אקוטי), שחומרתו נעה מקלה מאוד – מלווה במעט תסמינים או ללא תסמינים– ועד למחלה קשה הדורשת אשפוז. חלק  מהאנשים שגופם נלחם בנגיף, והוא נעלם. אך עבור אחרים, הזיהום נשאר והופך כרוני לכל החיים (מצב זה מוגדר "נשאות"). זיהום כרוני יכול לגרום גם לבעיות בריאותיות חמורות.

הסימנים והסימפטומים, דלקת חדה אינה מלווה תמיד בתסמינים. אצל ילדים קטנים לא תמיד ייראו סימנים. אצל אנשים מבוגרים יותר יופיעו תסמינים בתוך 3 חודשים מהידבקות. התסמינים יכולים להימשך בין מספר שבועות למספר חודשים ולכלול: חום, עייפות, חוסר תיאבון, בחילות והקאות, כאבי בטן, צואה אפורה, שתן כהה, כאבי מפרקים וצהבת של העור והעיניים.

דרכי העברת המחלה וההדבקה, קיים סיכון להדבקה בדלקת אשר דם, זרע, או נוזלי גוף אחרים מאדם הנושא את הנגיף, או חולה, מגיע לגופו של אדם אחר. הדבר יכול לקרות כתוצאה ממגע מיני עם אדם נגוע, או עקב שיתוף מחטים, מזרקים, או ציוד הזרקה אחר.

דלקת כבד נגיפית עלולה לעבור בעת הלידה מהאם ליילוד.

בעת זיהום חד, מציעים הרופאים לרוב על מנוחה, הקפדה על תזונה נאותה ושתייה ומעקב רפואי הדוק. בחלק מהחולים יהיה צורך לטפל באשפוז.

במקרה של דלקת כרונית יש לערוך מעקב על בסיס קבוע, היות וגם בהיעדר תסמינים יכולה להתרחש פגיעה בכבד. עבור חולים עם עומס נגיפי גבוה קיימים טיפולים תרופתיים אשר הוכחו כיעילים מאוד, ואף הופכים מצב של שחמת למצב לא שחמתי, ומונעים הופעה של סרטן.