עכברת (לפטוספירוזיס)


עכברת (לפטוספירוזיס)
Leptospirosis

לפטוספירוזיס, הידועה גם בשם "עכברת", היא מחלה של בעלי חיים שבה גם בני אדם עלולים להדבק. החיידק מחולל המחלה הוא לפטוספירה (Leptospira) וקיימים 10 זנים הגורמים תחלואה. המחלה מופיעה בטבע בבעלי חיים, כולל נברנים (חולדות ועכברים), כלבים, צאן, בקר וחזירי בר.

דרכי העברת המחלה: חיידק הלפטוספירה מופרש בשתן של בעל חיים חולים. החיידק שורד שבועות ואף חודשים במים ובקרקע שזוהמו. בני אדם יכולים להידבק בחיידק בחשיפה להפרשות: ממגע עם שתן המכיל את החיידק, בליעת או מגע עם מים המזוהמים בשתן, דרך פצעים או ריריות הגוף. מכיוון שההדבקה היא בחשיפה להפרשות, בעיקר לשתן, הסכנה בהדבקה בין אדם לאדם למעשה אינה קיימת.

סימנים וסימפטומים של המחלה: המחלה יכולה להיות א-סימפטומטית ויכולה להיות תחלואה קשה. וב האנשים שנחשפים לחיידק הלפטוספירה לא יפתחו כלל את מחלת העכברת. ואילו אלו שיפתחו את המחלה, יחוו בדרך כלל תסמינים קלים.

מחלת עכברת קשה כוללת חום, כאבי ראש, כאבי שרירים, דימום בלחמית העין, כאבי בטן, שלשולים והקאות. פעמים רבות התסמינים מזכירים שפעת. בחלק קטן מהחולים המחלה עלולה להסתבך ולהוביל לפגיעה בכבד, אי-ספיקת כליות, דלקת קרום המוח ואי-ספיקה נשימתית.